Różnica między BIK a BIG
Utarło się już przekonanie wśród polskich konsumentów, że wszelkie dane o naszych pożyczkach czy ratach gromadzi Biuro Informacji Kredytowej. Tak jednak nie jest.
Obecnie banki korzystają z trzech rodzajów baz danych, gdzie gromadzone są wszelkie informacje o nas. Najpopularniejszym jest BIK, gdzie są zbierane informacje o udzielanych nam pożyczkach, a także naszych zapytaniach o kredyt w każdym banku. Z kolei Biuro Informacji Gospodarczej gromadzi informacje nie tylko o naszych niespłaconych długach ale też dostarcza informacji o opóźnionych rachunkach za prąd, które przekraczają już ponad 200 zł. Trzecim rejestrem, gdzie mogą banki znaleźć informacje o nas jest System Bankowy Rejestr. Aby znaleźć się w tej bazie, trzeba mieć opóźnienia w ratach kredytów przekraczające trzy miesiące. Obecnie w bazie znajduje się już ponad 2,1 mln wpisów i liczba dłużników zapisanych stale rośnie.
Jak nie znaleźć w jakiejkolwiek z baz? Przede wszystkim, trzeba terminowo spłacać zobowiązania. Pozytywna historia kredytowa, to w dzisiejszych czasach więcej niż obowiązek. Pamiętajmy, iż banki w dobie kryzysu bardziej rzetelnie sprawdzają swoich potencjalnych klientów. Warto więc zadbać, aby przypadkiem nie stać się „czarnym charakterem” dla instytucji bankowych.