Nie da się nie zauważyć, że kredyty samochodowe są przeważnie udzielane na znacznie lepszych warunkach, niż choćby pożyczki gotówkowe. Jednakże ofert na rynku jest dużo, dlatego też warto się dobrze zastanowić, aby trafić najlepszą ofertę i cieszyć się z zakupu auta.
Zabezpieczenie i oprocentowanie
Przeważnie takie kredyty mają korzystne oprocentowanie ze względu na fakt, że samochód jest dla banku pewnym zabezpieczeniem spłaty.
Lepiej nowe czy używane?
Kredyt samochodowy jest możliwy zarówno na samochód nowy, jak i używany. Niemniej jednak w obu przypadkach oferty będą się od siebie różniły na korzyść samochodu nowego. Nie można zaprzeczyć, że nowe auto jest zdecydowanie pewniejszym zabezpieczeniem kredytu.
Jakie dokumenty potrzebne?
Oczywiście nie obejdzie się bez dowodu osobistego oraz drugiego dokumentu, który potwierdzi naszą tożsamość. Kolejny dokument, to oczywiście zaświadczenie o dochodach, jednakże przy wysokim wkładzie własnym nie jest to konieczne. Jedyne co w takiej sytuacji wystarcza, to oświadczenie kredytobiorcy o tym jaki ma miesięczny dochód.
W przypadku kiedy o kredyt samochodowy stara się emeryt lub rencista, to wtedy może przedstawić ostatni odcinek emerytury, albo pobieranej renty.
Zdolność kredytowa
Na pewno zostanie przez bank szczegółowo zbadana Twoja historia kredytowa i jeśli masz jakieś niespłacane długi, to niestety o kredycie możesz zapomnieć. W przypadku, kiedy masz już jakieś pożyczki, ale spłacasz je terminowo, to aby przyznać Ci kolejną bank musi mieć pewność, że suma rat tych wszystkich kredytów nie przekracza 50% Twoich comiesięcznych dochodów.
Jaki wkład własny?
Tak naprawdę wiele zależy od danego banku, niektóre bowiem nie wymagają w ogóle wkładu własnego, a inne już narzucają jakiś tam % wartości pojazdu do zapłacenia od razu. Warto więc przeanalizować poszczególne oferty i wtedy się na coś konkretnego zdecydować.