Jak poprawić swoją zdolność kredytową?
Bank oceniając czy zechce udzielić kredytu kalkuluje zdolność kredytową przyszłego kredytobiorcy na bazie wielu czynników. Biuro Informacji Kredytowej (BIK) zbiera nie tylko dane związane z naszymi zarobkami, ale też codziennymi wydatkami, posiadaniem innych kredytów (nawet tych najmniejszych), pożyczek, Wylicza również kwotę płaconych rachunków – słowem – kontroluje nas budżet.
Z tego względu, osobą chcąca zaciągnąć kredyt powinna mieć na uwadze te wskaźniki, które często niepotrzebnie sabotują jej zdolność kredytową.
Czego warto się pozbyć chcąc wziąć kredyt?
Spłacić dotychczasowe kredyty – każdy z nich dodatkowo obciąża kredytobiorcę gdyż oprócz kwoty kredytu liczony jest jeszcze zapas niezbędny do życia. Im kredyt wyższy, tym więcej statystycznie jest odliczane od kwoty podatku.
Najcięższe przypadki z punktu widzenia banku to te, które żyją z pożyczek i kredytów wyłącznie – czyli nie posiadają na tyle dużo własnych źródeł dochodów by ustabilizować się finansowo bez pożyczek.
Terminowość – zaleta każdego płatnika
Równie istotne jest, czy podatnik płaci kredyty i rachunki w terminie. Te czynniki również są brane pod uwagę przez BIK. Należy zatem dbać o własną historię finansową i płacić wszystko w terminie.
Dobrym punktem wyjścia do wzięcia kredytu będzie sprawdzenie własnej historii finansowej w BIK. Można to zrobić chociażby za pomocą strony internetowej bik.pl
Dłuższy czas – niższe raty
Trikiem, jaki można zastosować by wzmocnić swoją zdolność kredytową jest wydłużenie okresów kredytowych. Zmniejsza się wtedy kwota jednokrotnej raty, co oznacza, że nasz miesięczny budżet (główny wskaźnik kredytowy) jest mniej obciążony. Nawet jeżeli przyjdzie nam zapłacić większą kwotę (wyższe odsetki) a potrzebujemy pieniędzy, bank z chęcią udzieli nam kredytu na niższą ratę i dłuższy okres. Nie jest to co prawda perspektywa dobra dla kredytobiorcy w sensie długoterminowym. Zawsze jednak warto mieć ją na uwadzę.
Karty kredytowe kulą u nogi
Posiadanie kart kredytowych (niezależnie czy w banku, z którego chce się skorzystać, czy innego) oznacza, że kredytobiorca jest skory do skorzystania z niej w każdej chwili. Bank odlicza wtedy pewną kwotę od finansów kredytobiorcy. Zatem, chcąc zwiększyć swoją zdolność kredytową należy pozbyć się wszelkich kart kredytowych (również i debetowych).
Kredyty zagraniczne i problemy z ich przeliczeniem przez BIK
Problem może występować z kalkulacją zagranicznych aktywów kredytowych. Niektóre dane mogą być nieaktualne, toteż idąc do banku dobrze jest wziąć z sobą odpowiednie papiery, które poświadczą naszą czystą sytuację finansową. To tak, jak rozmowa o pracę – bierzemy same dobre certyfikaty.
Ciągłość dochodów, jako podstawa wiarygodności finansowej
Atutem przy zaciąganiu kredytu będzie wykazanie ciągłości dochodów. Z tego względu, jeżeli nie posiadamy stałych napływów gotówki (np. wynikających z zatrudnienia na umowę o pracę) bank skory jest zmniejszyć nasze zaufanie kredytowe do tego okresu, w którym jesteśmy stabilni finansowo. Jeżeli zaś posiadamy umowę o dzieło lub umowę zlecenie warto jest wykazać, jak długo taka umowa trwa i ewentualnie dostarczyć dokumenty potwierdzające ciągłość osiąganych dochodów.
Poręczyciel zabezpieczeniem dla banku
Ostatnią polecaną formą wzmocnienia własnej zdolności kredytowej jest wskazanie dodatkowego zabezpieczenia kredytu. Zwiększa to zdolność kredytową – bank ma zabezpieczenie, że w razie nie wywiązania się kredytobiorcy z umowy otrzyma daną rzecz (najczęściej nieruchomość). Wiele osób wskazuje swojego poręczyciela, inni wskazują jakieś dobra.